Как познаваме дали един глас е контраалт. Каква е разликата с гласа алт? Видове гласове, мъжки и женски.
Съдържание:
Певческите гласове се делят на женски, мъжки и детски.
Дамските гласове се определят главно като сопрано, мецосопрано и контраалт, а мъжките най-разпространени – тенор, баритон и бас. Образно казано контраалт е женският бас.
Как познаваме дали един глас е контраалт
Всички тонове – изпети или изсвирени, са високи, средни и ниски. Музикантите, говорейки за височина на звуковете, използват термина „регистър“. Тогава се подразбира цяла група от звукове в съответния диапазон.
Контраалт е най-нисък сред женските гласове. Той се различава от другите два – сопрано и мецосопрано, по своя диапазон и тембър. Към свойствата на тембъра се числят качества като прозрачност, лекота или обратното – наситеност и сила на гласа.
Накратко за женските гласове.
- Сопрано се изявява в най-високия регистър (тънък глас). Обичайно диапазонът му е 2 октави – целите първа и втора. В оперните спектакли партиите на главните героини честно се изпълняват от певици с такива гласове. Сопраното като глас кореспондира с идеята за младо момиче или за ефирни създания като феите.
- Мецосопрано е глас с по-плътно и силно звучене (спрямо сопрано). Диапазонът му е от ла на малката октава до ла на втора октава. В операта певиците с такъв глас се въплъщават в образите на зрели или силни и волеви жени.
- Контраалт е кадифен глас, който е доста рядък. Съществуват оперни театри, които въобще не разполагат с контраалт. Певиците с такива гласове нерядко биват ангажирани за ролята на младежи.
От какво зависи принадлежността на гласа към един или друг тип?
Типът глас е вродена характеристика. Той зависи от самите гласни струни – доколко са дълги и дебели. Колкото са по-дебели, толкова гласът е по-нисък. Има и още една закономерност: по-ниските гласове са по-малко подвижни. В мелодиите, които се изпълняват от контраалт, по принцип няма бързи виртуозни пасажи. Те са спокойни със средно темпо
Думата „контраалт“ е от италиански. „Contro“ значи „напротив“, „alto“ -„висок“. Следователно гласът е противоположен на високия – тоест нисък.
Днес много рядко се срещат истински гласове контраалт. На 1000 жени ще се намерят буквално единици. Преподаватели с 20-годишна кариера споделят, че са срещали едва 3-4 истински контраалти.
Характеристика на контраалт
Гласът е красив – дълбок, кадифен. Той звучи топло, задушевно. Звукът напомня на звученето на виолончелото. Той е сочен, с богати краски, плътен, много чувствен. На жена с такъв глас й е най-лесно да бъде еротична и да се превъплати в такава роля.
Контраалт звучи идеално в малката и първа октава, а понякога навлиза и в голямата.
Четири знаменити певици с контраалт , които отлично познавате:
- Шер (Cher) – тя притежава най-чистия контралант, направо по учебник;
- Патрисия Каас – също чист контраалт, без съмнение;
- Шаде (Sade) – глас от кадифе и екзотична външност, No comments;
- Танита Тикарам – британка с индийски и малайзийски корени, която показва удивителен по сила и дълбочина глас.
Българката с контраалт в Гинес
Най-ниският дамски контраалт на планетата внушава нежни чувства и повдига вибрациите на своите слушатели.
Гласът на родопската певица Мариана Павлова вибрира с 57.9 херца. Това го прави най-ниският женски контраалт на планетата, което бе сертифицирано от Гинес.
Пеейки, родопчанката предизвиква слушателите си да изпитват едни от най-високовибрационните чувства – любов и благодарност. Гласът на певицата трепти на честота, която е близка до тези две чувства.
Установено е, че емоциите имат свои определени вибрации.
- Когато сме тъжни, ние вибрираме на ниво от 0.1 до 2 Hz;
- Страхът вибрира с 0.2 – 2.2 Hz;
- Обидата – до 3.3 Hz.
Високите вибрации започват от 45 херца – това е благодарността.
Следващото ниво е любовта като, която се възприема чрез съзнанието и ума. Това светло чувство вибрира на 50 херца.;
С глас, който вибрира на почти 58 херца, родопската певица предизвиква същите високи вибрации и у своите слушатели. Тя провокира към изпитването на любов и благодарност. Светлите чувства повишават вибрациите на хората и им помагат да преодоляват негативните чувства и програми.
На схемата е показана спиралата на човешките емоции. Най-ниско скои смъртта, а страхът вибрира на почти същото ниво. В положителна посока „обръща“ оптимизмът, който е 35 Hz.
Човешкият глас има своя честота. Също като мислите. Звукът и мисълта могат да влизат в хармония или да бъдат в дисонанс
Има 5 групи вълни на мозъка. Най-ниска вибрация са делта, които се появяват при дълбок сън без съновидение. Най-високата вибрация са гама вълните – над 30 херца. Те се доближават до понятието „хиперсъзнание“ и „хиперреалност“.
Гласът на Мариана Павлова е измерен в Лондон, където певицата живее и работи. При специални условия е измерена честотата на този родопски глас – 57.9 херца. По този начин Мариана документира, че е най-ниския женски глас на Земята и получава сертификат от Гинес.
Певици с такава честота на гласа винаги са магнетични за аудиторията. Контраалти са Тина Търнър, Шер, Ани Ленъкс. От българските народни певици – Недялка Керанова, Христина Лютова – майката на Мариана Павлова.
Павлова е родена в Родопите – в Смолян. Има 35-годишна кариера като народна певица. Най-дълго е пяла с ансамбъл „Родопа“. В биографията й са залегнали участия в „Космическите гласове“, „Големите български гласове“, кабатрио „Родопея“ и др.
За представянето си пред Гинес тя изпява си бемол от контраоктава. Това е първа октава с честотен диапазон от 32,7 до 65,4 херца. По-ниска е само субконтраоктава (първите три клавиша от клавиатурата).
Видео: Мариана Павлова с „Пуста младост“
Каква е разликата с гласа алт?
Според едни източници, алт е най-ниският детски глас. При липса на деца-изпълнители с такъв глас, ролите се дават на жени с контраалт. Други коментират, че певиците от миманса (хор, масови сцени и т.н.) се определят като алт, а тези в главните роли – като контраалт. Трети музиковеди смятат, че използването на думата алт е погрешно и че такъв тип глас въобще не съществува.
Алт идва също от италиански – alto, висок. Първоначално така са наричани гласовете, които са по-високи от тенора, и са изпълнявали главната мелодия. По-късно с думата започват да се означават най-ниските женски и детски гласове.
Различават се нисък и по-висок алт. Обемът на първия се простира приблизително от фа в малката октава до фа или сол във втора октава. Високият е висок само с 1 или 2 тона – от ла в малката октава до ла във втора октава.
По своя обем високият алт съвпада с мецосопраното. И двата гласа често се смесват, тъй като строежът им и регистрите им са трудно отличаващи се.
Видове гласове, мъжки и женски
Общо погледнато, женските гласове пеят звуци от високия регистър. Детските гласове звучат в средния регистър, а мъжките – в ниския.
Истинската класификация е доста по-интересна. Вътре във всяка група от гласове и вътре дори в един диапазон има разделяне на трите вида регистри. Това се отнася и за отделния глас. Тенорът примерно изпява ниски гръдни звуци и високи фалцетни, които са недостъпни за мъжете с бас или баритон.
Най-добре ще онагледим видовете гласове с таблица.
На пръв поглед контраалтът звучи малко тежко, но в епохата на барока композиторите са писали за тях по-подвижни и виртуозни партии. През 19 век такава задача си поставя и Росини. В следващото видео онагледяваме идеално как звучи контраалт чрез изпълнение на италианката Сара Мингардо в изпълнение на Вивалди.
Истински хубавите гласове изпълват огромни зали, без да ползват електрически усилватели и микрофони. Едва ли и 5% от поп певиците могат да отговорят на този стандарт. Мое мнение!
Гордея се с нашата Мариана – уникален, вълнуващ, безкрайно интересен глас. Добре, че Гинес я регистрира, но нейният природен дар не може да й се отнеме.
Благодарности за труда ви! Не знаех какво значат тези думи – алт, баритон и т.н., а често ги чувам по радиото и се чувствах неграмотна.