Как се преместих в София и колко ми струваше това. За непредвидените разходи и за неоправданите очаквания.
Съдържание:
Преди 6 месеца се преместих от Добрич в София. Бях предвидила част от разходите, но за други се оказах абсолютно неподготвена. Например не предполагах, че за домакински дреболии ще похарча над 200 лв.
Започвам с дребна сума, но фактът е, че преместването ми в столицата ми излезе 4000 лв при най-големи икономии.
Временно жилище
Нямам роднини в София, нито някъде наблизо. Идват от Северна България и на стотици километри околовръст нямах ни един познат. Реших да намеря квартира дистанционно. Представях си как ще огледам квартирата на снимка, ще се уговоря с хазяина и на уречения ден ще пристигна и на място ще платя и ще се нанеса.
Това не се случи. Много скоро разбрах, че съм абсолютен дилетант в наемането на квартири.
Ето няколко причини, поради които пристигнах на софийската гара, без да съм намерила подслон:
- Повечето обяви се оказаха фалшиви, това не бяха реални жилища, особено изгодните оферти;
- За всяка прилична квартира имаше достатъчно кандидати, с които хазяите да се срещнат и да ги преценят, никой не пожела да се ангажира с мен от дистанция;
- Не познавах София и не успявах да се ориентирам в разнопосочните твърдения на хазяи и брокери;
- И не на последно място – трябва да се правят огледи, не може да се наема на сляпо, защото понякога действителността рязко се различава от обявата.
И така, първият ми неочакван разход беше за временно жилище. Намерих хостел до Орлов мост, който ми струваше 20 лв на вечер. Наложи се да остана 12 дни, защото при най-добро желание работата с квартирите не се получи.
При нормални обстоятелства квартирите в София са кът. Желаещите надскачат броя на офертите. Човек би останал с различно впечатление от обявите, но на място се сблъсках челно с действителността. Говоря за класа жилища, от които аз се интересувах – прилично, чисто, средно ниво, без стари мебели от миналия век.
Постоянна квартира

Намирането на постоянна квартира ми отне известно време. Най-вече за да се ориентирам във възможностите.
За сам човек като мен и със средни, не високи доходи, мога да кажа, че вариантите са два:
- Едностаен апартамент (боксониера). Цената варира между 400 и 600 лв за средния клас, около 500-550 лв за едностайните в Студентски град. Получаваш една голяма стая, в която са наблъскани мебели за цяло жилище – кухня, маса, диван, легло и гардероб. Малка тераса и това е. Някои от тези нови жилища нямат преддверие и се влиза направо в стаята;
- Стая от вече нает апартамент. Всеки от наемателите заема по една от спалните в жилището, а холът, кухнята и санитарните помещения са общи. Тук условията зависят от наемателите. Някъде дават на същия принцип и хора и общото помещение е само кухнята. Другаде са на по-широко, но всичко си има цена. Стаите варират от 250 до 450 лв. Последната цифра мен лично ме възмути, но истината е, че по-скоро в горната граница се намират добре обзаведени, що-годе широки стаи с повече общи части и нормални условия за съжителство.
И така, наех едностаен в Студентски град за 500 лв. За целта извадих 3 Х 500 + 350 лв. Сега да ви разчета формулата – плаща се текущия наем, един наем напред и един депозит. Някои исках и 2 депозита. 350 лв представлява 79% от едномесечния наем – такса за услугата на брокера.
Ура, имах дом и вече бях изхарчила 2090 лв!
Транспорт и превоз
Това перо може да е голямо или малко, зависи откъде идвате. На мен ми струваше 200 лв. Платих бензина на кола, която ми докара личните вещи от Добрич + транспортните разходи за огледите + малко таксита в напрегнати моменти. Не мога да бъда напълно точна в тази част, но оценявам всичко на около 200 лв.
Битови разходи
Тях не бях ги предвидила. Смятах, че след като си нося вещите от Добрич, няма да имам допълнителни харчове. Но се оказа, че квартирите се дават като хотел – празни или с минимум вещи.
Да, старите апартаменти са оборудвани, но това не ме поблазни. В тях виждах стари и използвани вещи, явно оставени, защото не са нужни на хазяите. Не ги исках.
Затова взех ново жилище и се бръкнах за тенджера, тиган, чинии, чаши, прибори, завивки, възглавници и др. неща, които ако бях подготвена, щях да си донеса от къщи, но не знаех, че ще ми трябва буквално всичко. Миещи препарати, стирки, метла, лопата. На практика се оборудва цяло домакинство.
Купувах нискобюджетни неща, които няма да ме е жал да зарежа в квартирата някой ден. Събрах се в сумата от 200 лв. Разходите ми удариха 2500 лв.
И още малко за уют
Признавам, тук нещата излязоха от контрол. Исках да се устроя уютно и за дълго. В началото си спестих някои неща, но по-нататък все пак се бръкнах. Протектор за матрака, одеяла, декоративни възглавници, нощна лампа, сушилник за дрехите, дъска за гладене, ютия, щора за прозореца. Малко декорация.
И разбира се – абонамент за кабелна и интернет.
И напълно неочакваното
В София е студено, а аз пристигнах през зимата. Напълно неподготвена, се преместих от мек климат в доста по-суров район. Оказа се, че ми трябват по-дебело яке, зимни обувки за сняг и някои нови дрехи.
Не съм предполагала, че местенето струва толкова много!
Пари до първа заплата
Аз пристигнах с уредена работа, което съкрати времето, в което живях без доходи. И въпреки това мина над месец, преди да получа първите пари. Щях да съм по-спокойна, ако си бях предвидила едни 1000 лв за първите седмици в София.
Животът в столицата е по-скъп спрямо провинцията. Транспортът е сериозно перо. Скоро идват и първите сметки.
Като тегля чертата, преместването в София струва 4000 лв за един човек. При човешки условия, но без изхвърляне.
Струва ли си? Аз съм ОК с това. Заплатата ми си струва първоначалната инвестиция от 4000 лв + стреса от пренасянето и попадането в абсолютно непозната среда. И все пак София има какво да предложи – хубав град, уреден, достъп до култура и забавления. Работа за повече пари.
Харесва ми. Съжалявам, че не бях добре подготвена. Ако някой ден емигрирам в друга, по-голяма столица (европейска евентуално) ще съм подготвена. Но тогава и сумата ще е различна, осъзнавам го!
Видео: цени на жилищните имоти в София, анализ
Какъв е вашият опит? Местили ли сте се? Как го направихте и колко ви излезе? Има ли по-евтини варианти, според вас? Пишете и вие в коментарите!