Кнежа в центъра на Северна България, Плевенска област, едноименна община. Населението е около 13 хил. души, по данни от 2016 г. Кнежа се следи статистически от 1943 г, когато е обявена за град.
Селището е разположено в най-плодородната част на Дунавската равнина. Логично, и в миналото, и днес основно препитание за жителите му е селското стопанство и свързаните с него отрасли – маслодобивна фабрика, Институт по царевицата и др.
Кнежа не е туристически център, но има няколко интересни архитектурни паметници и музеи. Известни проблеми създава климатът.
Стари традиции
Кнежа е град от 77 г., но като селище е изключително древна. Мястото е било удобно и плодородно. Забелязано е още от траките, които са го избрали за заселване. Селището се развива през хилядолетията без прекъсване.
Името Кнежа
Интересно е да се проследи историята на името, защото тя отразява историята и на самото селище. Кнежа идва от „княз“, което ни връща към VII в., пристигането на славяните по тези места. Тогава е звучало като „кнаж“ и е документирано от хроникьори през Средновековието.
През османския период селището е записано като Исмаил бунар. Местните продължават да го наричат Кназ (Кненз). Името е променено, след като околията, заедно със селото, са дарени от султана на някой си Исмаил, за заслугите му. Той е бил феодален владетел някъде XVI – XVII в., когато във всички документи името е променено. Но в разговорния език то се развива в посока Кназ – Кнежа (Кнежица).
Друга версия за извежда името не от заселниците – славяни, а от болярския род Кнежевич, с босненски корени. Един от синовете емигрирал през XIV в. в България, където получил дар от цар Иван Александър зели около р. Скът. Той издигнал замъка Кнеже и дал ново име на рода – Кнежевич. Константин Иречек смята, че замъкът е бил точно на мястото на днешна Кнежа. Заради връзките на Кнежевич с кралските фамилии в Полша и Унгария, мястото е залегнало в европейски документи и карти като „Knese“.
Кнежа е освободена през 1877 г. с помощта на руски войски. Селото е било и продължава да се развива като голямо и богато. Това е естествено – неговите земи са сред най-плодородните в цялата ни страна.
Град Кнежа
Кнежа получава статут през ноември 1943г. Той е разположен на 30 км от р. Дунав, м/у реките Искър и Скът. На 48 км в западна посока от Плевен, на 64 км от Враца и на 30 км от Червен бряг.
Кнежа на картата на България
Климат на Кнежа
Климатът е континентален. Отличава се със студени зими, с остри, мощни етрове, и горещи лета. Средногодишната T°С бележи голяма амплитуда.
История на Кнежа
Археологическите находки свидетелстват, че региона на Кнежа е населен хилядолетия назад. В различните исторически епохи тези места са били дом за траки, , древни гърци, прабългари, римляни, славяни, келти.
В пределите на България мястото влиза от създаването на Българската държава.
Икономика на Кнежа
Дълго време Кнежа е най-голямото село с развито селско стопанство. И сега това е приоритетен отрасъл, подкрепен от промишлеността. Голямата територия, високата плодородност на почвата дават основа за рекордни добиви на пшеница и др. зърнени култури. Освен това се гледат зеленчуци, билки и трайни насаждения.
Водещи култури са пшеница, ечемик, царевица и слънчоглед. В района се широко се прилага иновативна технология без оран, която опазва повърхностния хумус – златото на равнината край Дунав. Хумусът тук е дебел – от 60 до 100 см. Много от фермерите работят без пестициди и обогатяват почвата по естествен път. Според местни хора, кова е бъдещето в земеделието и има добра възвръщаемост.
No-Till технологията „парира“ и проблемите, породени от климата. Културите се предпазват от летните суши. Влагата в почвата се съхранява.
Единственият проблем в района е напояването – недостига на вода за поливане.
Голяма част от населението се препитава със селско стопанство. В общината няма пустеещи земи, плодородните терени се обработват на 90%.
Едно от големите предприятия в региона е Олива АД за производство на рафинирано олио
Видео: Документален филм за селското стопанство от социалистическия период
Забележителности на Кнежа
Църквата „Света Троица“
Разрешението за строителството й е издадено от османската власт през 1859 г. Населението се бори за това разрешение 2-3 десетилетия. Подготовката се прави от местното население, пак така са събрани и парите. Хората се включва и със собствен труд. Изгражда се за рекордно кратък срок – през 1860 г. е напълно готова.
Архитектурата е във възрожденски стил, иконостасът отразява местния поминък. Црквата остава като паметник на високото народно съзнание и на способността на народа ни да се обединява в името на висок идеал и важно за общността дело.
Църквата е осветена през май 1861 г. За церемонията се стичат хиляди хора от цялата страна.
Храмът е достроен през 1890 г. и ремонтиран през 1910 г., когато се поставя кубето. През 1930 г. църквата се сдобива с камбанария, а през 1944 г. храмът отново се изографисва.
„Света Троица“ е пример за църковно изкуство от Късното Възраждане.
Около Кнежа са построени още два християнски храма със забележителна художествена и архитектурна стойност – „Възнесение Господне“ в Бреница (1870 г.) и „Св. Архангел Михаил” в с. Лазарово (1869 г.).
Исторически музей
Представя археологическото, етнографското и художественото наследство на града. Създаден в 1971 г. в Кольовската къща. 14 г. по-късно общината откупува друга историческа сграда и открива музейна сбирка в нея.
Историческият музей в Кнежа пази турски документи, материали за рода Кнежевич и др. видни личности, сведения за участвалите във войните. Има материали за граничното укрепително съоръжение Аспарухов вал. Могат да се видят традиционните жилища по тези места, предмети от бита и за поминъка, облекло и накити, оръжия, както и един оброчен камък. Изложени са тракийски и келтски оръжия отпреди Христа, военни предмети от I – III в., съдове от Късна Античност.
Паметник на загиналите
В центъра през 2000 г. е издигнат паметник на българските войници, загинали за свободата на Родината.
Лесопарк Гергана
Едно от най-любимите места за отдих. В него са открити зоопарк, зона за отдих, детски площадки и др.
Видео: Празнично надбягване с коне в Кнежа