• Начало
  • Здраве и билки
  • Личности
Денят
пречистване на кръвта
  • Начало
  • Здраве и билки
  • Личности
Без резултат
Виж всички резултати
  • Начало
  • Здраве и билки
  • Личности
Без резултат
Виж всички резултати
Денят
Без резултат
Виж всички резултати
Начало Без категория

Пещера Леденика. Хижа, атракции, цени ’2021

от Радост Ангелова
05.01.2021
в Без категория
0 0
0
0
СПОДЕЛЯНИЯ
35
ПРЕГЛЕЖДАНИЯ
Share on FacebookShare on Twitter

„Леденика“ във Врачанския Балкан е пещера с международно значение. Калцитните форми изграждан извънземен пейзаж, които очарова посетителите.

Ледените сталагмити, сталактони и сталактити край входа й ни въвеждат в едно различно царство. Там владее мракът, но само привидно. Който за първи път посещава подобно място, дълбоко ще се възхити.

Съдържание:

Ads
  • Параметри на пещера Леденика
  • Как се достига до „Леденика“
  • Карта на „Леденика“
  • Езеро на желанията
  • Да продължим навътре
  • Живот в пещерата
  • „Леденикус“ – Светломразецът
  • История на пещерата
  • Хижа „Леденика“
  • Цени за посещения
  • Атракции и събития
  • Атракционни влакчета край „Леденика“
  • Свързани туристически маршрути

В „Леденика“ има множество зали. Някои от тях са притеснително тесни и ниски. Но според древното поверие, който надскочи страховете си и мине през всички проходи, дори и най-тесните, ще се изчисти от греховете си. В „Леденика“ остава старата карма, а посетителите излизат изчистени, бъдещи здрави и щастливи хора.

Пещерата „Леденика“ е от 100-те нац. туристически обекти. Отдалечена е от гр. Видин на северозапад – 16 км., в планината, на 830 м надморска височина.

Параметри на пещера ЛеденикаМагическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020

Базови данни за „Леденика“
Местоположение Леденишки увал
Дължина 320 м
Денивелация 37 м (от -21 м до +16 м)
Температура вътрешност от -7°С до +15°С
Температура вход средно 8°С и пада под 0°С
Влажност 92%
Брой зали 10
Заледявания в Преддверие и Малка зала
Максимални размери за зала 60 Х 45 м, вис. 23 м
Оптимално време за посещение ноември до май

Как се достига до „Леденика“

  • С кола – има асфалтов път от Враца с дължина 16 км. Преминава се през проход „Вратцата” и след него се завива надясно;
  • Пеш – има маркирана пътека, която започва от Враца. Време за изминаване – 3 часа;
  • GPS параметри: 43º11’34.61”N 23º31’65.62”Е.

Карта на „Леденика“Магическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020

1 – Преддверието; 2 – Малката зала; 3 – Концертната зала; 4 – Хладилника; 5 – Малка пропаст; 6 – Голяма пропаст; 7 – Завесите; 8 – Седмото небе; 9 – Бялата зала

Входът на пещерата е украсен с арка, която пресъздава идеята за ледена пещера. Върху нея е своеобразен талисман – Светломразецът, който може да се види само тук. За него – по-нататък.

Входът е на най-ниското ниво. Първо се влиза в Преддверието. В нея се намира прочутата с дебелината си от 21 м ледена колона. Нататък посетителят за първи път трябва да превие гръб. През прохода Плъзнята почти се пълзи. Следваща спирка е Малката зала, овална с размери 21 Х 17 м и вис. 5 м.

Това „входът“ на „Леденика“, който е по-малко вълнуващ от вътрешността. Но именно тук през зимата и пролетта се образуват ледените форми, които винаги са привличали хората. Ледените фигури са причина и за името на пещерата.

От Малката зала продължаваме по стеснението Комата и влизаме в най-голямата зала – Концертната. Представлява нещо като изложбена зала за калцитни образувания. Те вълнуват въображението и бива оприличавани на великан, дядо Коледа, къщичка, крокодил, сокол и др.

Близо до това място е залата Хладилника, наречена така заради ниските си температура. Някога местните са складирали яйца на копринена буба.

От Концертната зала се отправяме към

Езеро на желаниятаМагическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020

Представлява синтрово езеро. Калцитните образувания с много разнообразни форми и езерото е едно от тях. Синтровите езера се образуват в основата на крупни сталагмити, където тече значително количество карстова вода. Отвън езерата се изглаждат от водата, стават гладки и леко изпъкват, а отвътре са неравни и се „захващат“ калцитни израстъци.

Езерото в „Леденика“ е плитко – една половин метър. Според преданията, посетителят трябва да потопи ръка в него и да изрече желанието си. Вълшебната вода ще го сбъдне.

Впрочем някога тази пещера е била изцяло изпълнена с вода. Една от тезите е, че когато водата се е изтеглила, е останало само това вълшебно езерце.

Да продължим навътре

От тази зала, минавайки по железни мостчета през Малката и Голямата пропаст, пътят води към изумителната с атмосферата си Бяла зала. Образуваните с времето скални форми имат интересни имена – „Езикът на свекървата“, „Къпеща се девойка“ и др.

Най-високо ниво в пещерата е залата „Седмо небе“. Тя е достъпна само за най-пламенните любители на подземни приключения.

Живот в пещерата

С пещерата „Леденика“ е свързано началото на системни изследвания на пещерната фауна в България в началото на ХХ век. Броят на обитателите е оскъден: прилепи, пещерни бръмбъри, паяци и мокрици.

Присъединете се към интересната и важна група "Румен Радев - спасителят на България" ТУК =====>Румен Радев, група Спасителят на България! В нея ще виждате най-интересните новини от деня и ще имате поглед върху това, което се случва в действителност! Споделете, за да достигне това до повече съмишленици!

Някога пещерата е била дом на множество прилепи, но заради посещенията те са се прибрали в „Новия канал“. Тук са регистрирани четири вида, от които два са защитени – Голям и Малък Подковонос. Освен това в пещерата се наблюдават Мустакат нощник и Полунощен прилеп.

„Леденикус“ – Светломразецът

С пещерата „Леденика“ се свързва името на рядък пещерен бръмбър, който се крие от светлината – светломразецът. Дълго време врачани са се гордели, че този бръмръб обитава само техния край и дори само тази пещера. По-късно учените поставят тезата, че леденикус се е намирал и в други пещери. Само че той е толкова застрашен или направо изчезнал, че не е ясно дали още съществува.

По този повод в Природния парк се реализира проект за проучване на 4 пещери, една от които Леденика. Сред другите дейности е включено и търсене на светломразеца в Леденика и в Тъмната дупка.

Леденикус е пещерен бегач, дълъг само 8 мм. Той няма очи. Не може да живее над земята. При изнасяне на светлина, загива. Последният такъв бръмбър е видян през 2007 г.

В „Леденика“ има общо 53 вида, от които 10 троглобионти и стигобионти. Това са организми, които са се приспособили към живот под земята без светлина.  Троглобионтите са сухоземни, а стигобионтите обитават подземни води.

Растителният свят е представен от лишеи и мъхове.

История на пещерата

Хората във Врачанско са открили пещерата през турско робство. В хладното й преддверие овчарите пазели издоеното овче мляко.

Районът около пещерата бил частно владение. Собственикът на земята Христо Чомаков през 1927 г. дарил на туристическото общество във Враца 100 дка горски площи.

Жителите приемат дарението с радост и благоустрояват района и самата пещера. Тя се открива за посещения през септември 1961 г.

Днес обектът се обслужва от екскурзоводи, дава възможност за целогодишно посещение, а недалече има възможности за отсядане.

Хижа „Леденика“

Тя е разположена на 200 м от пещерата и на 9 км от ски писта Пършевица в Северозападния дял на Стара планина. Хижата предлага безплатни паркинг, Wi-Fi, телевизия, санитарен възел и тоалетни принадлежности.

Гостите се настаняват в двойни и тройни стаи. Към хижата има ресторант с барбекю, открита тераса и интернационална кухня. Предлага се конна езда и трансфер до летище София (120 км).

Цени за посещенияМагическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020

Атракции и събития

В пещерата има уникална акустика. В Голямата зала се организират концерти и фестивали.

Видео: Концерт в „Леденика“

Развлекателен парк „Леденика” е изграден в близост до пещерата. Там са уредени

  • „Звук и светлина“ –  уникална постановка от аудио и светлинни ефекти и специална хореография във вътрешността на пещерата;
  • 5D кино и модул „Прилепа“ – образователен, до входа. Името идва от форма на прилеп. Там се намира модерната прожекционна зала;
  • Въжена градина и стена за катерене – развлекателен модул вляво от входа и на 50 м от Прилепа. Представлява комбинация от въжени съоръжения между дървени конструкции, атракцион за катерене и приключения;
  • Ледениче – модула на входа с пещерния организъм Светломразец;
  • Амфитеатър и приказен парк – фигури на герои от приказките и театъра. Атракцията е за малки посетители.

Някои цени

Магическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020 Магическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020

Център за посетители организира спорт и игри, артистични мероприятия, карнавали, пленери и др. Например през зимата се провежда парад на ледените фигури.

Центърът помага на туристите да опознаят местни обичаи от околните селища. Например в с. Черопек се прави обичаят „Брашленкьо“. В къщата „Баба Илийца“ в нощта срещу Васильовден по стар стил момичета вият бръшлян и си гадаят за женитба.

В къщата се преподават и уроци по родолюбие.

Атракционни влакчета край „Леденика“

Това е възможност за разходки в района.

Влакчето се движи по два маршрута:

  1. От начална спирка х-л „Хемус“ до до прохода „Вратцата“ (60 мин.);
  2. Парк „Леденика“ до „Учителски колонии“ – местност над пещерата (90 мин.)

Свързани туристически маршрути

  1. Карст и биолог. разнообразие – кръгов маршрут, който се преминава за 1,5ч. Разглеждат се повърхностни карстови образувания и резерват „Врачански карст“. От обзорна кула се открива панорама към Дунавската равнина. Прекрасен маршрут за лятото, изцяло горски терен. Маршрутът тръгва и завършва до амфитеатъра;
  2. За начинаещи планинари – кръгов 2-часов маршрут от хижа Леденика. Туристите разглеждат открити карстови форми, пещери и скални венци. Минава се през букова гора. Откриват се приятни гледки и се наблюдават редки видове. Минава се край Песопин камък;
  3. Екопътека от Враца до пещерата, през къмпинг Кариерата и Мечата вода. Има стръмно изкачване до Гарванец, откъдето се открива панорама към Вратцата. Следва спускане към Леденика. Туристите разглеждат пещерни образувания. Отнема около 3 часа;
  4. До Горно Озирово – най-дългият, 5-часов маршрут, минава през ливади и букови гори. Туристите минават край пещерата Барки 14, дълга 2600 м. и една от най-дълбоките и трудни в страната.

Новини и актуална информация за посещенията в „Леденика“ и свързаните атракции се предоставят на сайта на пещерата.

Видео: пещера „Леденика“

Гласувайте за тази публикация!
[Всичко гласували: 0 Средно: 0]

Присъединете се към интересната и важна група "Румен Радев - спасителят на България" ТУК =====>Румен Радев, група Спасителят на България! В нея ще виждате най-интересните новини от деня и ще имате поглед върху това, което се случва в действителност! Споделете, за да достигне това до повече съмишленици!

Етикети: ЛеденикаПещераПещерата Леденика
Предишна публикация

Колко полезни са Омега-3 мастните киселини

Следваща публикация

Обезлюдени села, празни къщи и пусти улици: обречени ли са завинаги?

Радост Ангелова

Следваща публикация
Обезлюдени села без жители

Обезлюдени села, празни къщи и пусти улици: обречени ли са завинаги?

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

ПОПУЛЯРНИ ТЕМИ

  • Гъбички в устата, 09 гърлото, езика, кандида албиканс

    Какво да правим при гъбички в устата, по езика и в гърлото. Кандида албиканс

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Как да използваме Антифлегмин, конско мазило. Мнения, състав

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Джинджифил, мед и лимон: всички варианти и добавки. Таблица по диагнози

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Вадене на мъдрец. Цена на операция (екстракция). Опасности

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Колко време се пие Саменто? Мнения, противопоказания на котешки нокът

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Популярни
  • Коментари
  • Последни
Гъбички в устата, 09 гърлото, езика, кандида албиканс

Какво да правим при гъбички в устата, по езика и в гърлото. Кандида албиканс

03.07.2020
Конско мазило антифлегмин 01

Как да използваме Антифлегмин, конско мазило. Мнения, състав

10.11.2020
Джинджифил, мед и лимон: всички в и добавки. Таблица по диагнози

Джинджифил, мед и лимон: всички варианти и добавки. Таблица по диагнози

14.09.2020
Вадене на мъдрец - 01

Вадене на мъдрец. Цена на операция (екстракция). Опасности

23.06.2020
Кирил Маричков

Кой е Кирил Маричков – непознати факти за биография, съпруга, деца и една катастрофа!

29
Магърдич, Маги Халваджиян

Богатствата на Маги Халваджиян – жена, семейство, професия… (всичко за него тук)

28
Кой е Николай Урумов – биография, жена, заигравката му с ГЕРБ

Кой е Николай Урумов – биография, жена, заигравката му с ГЕРБ

9
Бившият посланик на САЩ Джеймс Пардю: Борисов беше дотук, той е пътник!

Бившият посланик на САЩ Джеймс Пардю: Борисов беше дотук, той е пътник!

7
Изопринозин - 01

Изопринозин – схема и дозировка. Има ли вреда? Мнения за този имуностимулатор. Вариант за деца. Сироп. Странични ефекти и рискове

19.01.2021
Колко време се пие Саменто? Мнения,, котешки нокът

Колко време се пие Саменто? Мнения, противопоказания на котешки нокът

19.01.2021
Силата на мисълта

Особената енергия, когато някой мисли за теб. Силата на мисълта

11.01.2021
Обезлюдени села без жители

Обезлюдени села, празни къщи и пусти улици: обречени ли са завинаги?

11.01.2021
Денят

Последвайте ни

Популярни теми

  • Гъбички в устата, 09 гърлото, езика, кандида албиканс

    Какво да правим при гъбички в устата, по езика и в гърлото. Кандида албиканс

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Как да използваме Антифлегмин, конско мазило. Мнения, състав

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Джинджифил, мед и лимон: всички варианти и добавки. Таблица по диагнози

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Вадене на мъдрец. Цена на операция (екстракция). Опасности

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Колко време се пие Саменто? Мнения, противопоказания на котешки нокът

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0

Последни статии

Изопринозин - 01

Изопринозин – схема и дозировка. Има ли вреда? Мнения за този имуностимулатор. Вариант за деца. Сироп. Странични ефекти и рискове

19.01.2021
Колко време се пие Саменто? Мнения,, котешки нокът

Колко време се пие Саменто? Мнения, противопоказания на котешки нокът

19.01.2021
Силата на мисълта

Особената енергия, когато някой мисли за теб. Силата на мисълта

11.01.2021
Обезлюдени села без жители

Обезлюдени села, празни къщи и пусти улици: обречени ли са завинаги?

11.01.2021
Магическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020

Пещера Леденика. Хижа, атракции, цени ’2021

05.01.2021
Омега 3 - 01

Колко полезни са Омега-3 мастните киселини

16.12.2020
  • Политика за поверителност
  • Кои сме ние?
  • Контакт с нас

Авторско право © 2020 Денят. Всички права запазени.

Без резултат
Виж всички резултати
  • Home 1
  • Home 2
  • Home 3
  • Home 4
  • Home 6
  • Демир бозан при световъртеж и шум в ушите
  • Кои сме ние?
  • Контакт с нас
  • Начало
  • Начало
  • Политика за поверителност

Авторско право © 2020 Денят. Всички права запазени.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето преживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете.Настройки на бисквиткитеПРИЕМАМ
Manage consent

Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри Вашето изживяване, докато навигирате през уебсайта. От тях бисквитките, които са категоризирани според необходимостта, се съхраняват във Вашия браузър, тъй като са от съществено значение за работата на основните функционалности на уебсайта. Също така използваме бисквитки на трети страни, които ни помагат да анализираме и разберем как използвате този уебсайт. Тези бисквитки ще се съхраняват във Вашия браузър само с Ваше съгласие. Също така имате възможност да се откажете от тези бисквитки. Но отказването от някои от тези бисквитки може да повлияе на Вашето сърфиране.
Необходими
Винаги е активирано

Необходимите бисквитки са абсолютно необходими за правилното функциониране на уебсайта. Тази категория включва само бисквитки, които осигуряват основни функционалности и функции за сигурност на уебсайта. Тези бисквитки не съхраняват никаква лична информация.

Незадължителни

Всички бисквитки, които може да не са особено необходими за функционирането на уебсайта и се използват специално за събиране на лични данни на потребителя чрез анализи, реклами и друго вградено съдържание, се наричат ненужни бисквитки. Задължително е да се осигури съгласието на потребителя преди пускането на тези бисквитки на вашия уебсайт.