В средата на 20 в. България е в ТОП 3 на света по строителство на мащабни хидротехнически съоръжения. Изпреварват ни само САЩ и Япония. Днес имаме над 3000 язовира, някои от които са впечатляващи рекордьори в различни области – по големина, обем, красота на природата, риба и др. критерии
Язовирите са хидротехнически съоръжения, чрез които човекът контролира водното течение на реките и използва капацитета им в максимална степен. Водата се впряга за напояване, питейни нужди и производство на енергия. Хиляди кубици вода на едно място е вълнуваща гледка. Затова язовирите са и туристически обекти. Хората обичат да правят плаж край тях, да ловят риба и да се разхождат с лодки.
Малко статистика
В България има над 3000 съоръжения. Около ¼ от тях са впечатляващо мащабни. Всички язовири се контролират. Авариите в такива съоръжения нанасят огромни щети. Има риск от потапяне на селища и причиняване на смъртта на хора и животни.
Една от най-тежките катастрофи с язовири в света се случва през 1975 г. в Китай. След един тайфун и поради допуснати човешки грешки се разбива Банцяо на река Жухъ, окръг Чжумадян. Непосредствените жертви са 26 хил. души. Но по-късно от глад и епидемии загиват от 170 до 230 хил. души.
Малко история
Човекът започва да строи язовири преди хилядолетия. За такива съоръжения има данни от персите и арабите няколко века преди н.е. Най-древният язовир е датиран на 3000 г. преди н.е. Разполага се на 100 км от столицата на Йордания. Представлявал е каменна стена с височина 4.5 м. и дебелина 1 м.
2800 – 2600 г. преди нашата ера на 25 км от Кайро е построен язовир с дължина 102 м., но той скоро е разрушен от порои. В средата на III в. е построена система от язовири в Индия, Дхолавир.- Римляните са строили разнообразни язовири като водохранилища за сухите периоди. Най-високият е достигал 50 м. височина и е разрушен през 1305 г.
И съпротива…
От 1998 г. в десетки страни по света се предприемат инициативи срещу язовирите. Идеята е защита на реките, водата и живота. Активисти срещу язовирите вече имат реални резултати – в САЩ са демонтирани две 60-метрови язовирни съоръжения, а в Швеция е приет закон, който забранява строежа на стени над 50 м. във височина.
ВИДЕО: и малко красота…
Язовирите в България
Всички водни съоръжения у нас са построени в рамките на около 30 г. – през социалистическия период, с доста голям дял труд на бригадири и студенти. Еpicenter.bg твърди, че сме единствената държава, която е изградила целия този сектор със собствен ресурс като средства, проектиране и изпълнение. Включително с водно-електрическите централи към тях.
Всички реки със стопанско значение у нас са поставени под контрол. Изградена е и система за наблюдение на язовирите и проверка на тяхната техническа изправност. На най-ниско ниво това се осъществява от комисии с участието на „Гражданска защита“. Ако у нас има 3000 язовира, то всеки ден от годината трябва да бъдат посетени и проверени за изправност 10 от тях. Сериозна задача, но факт, че до днес не е допуснато голямо бедствие, свързано с неизправно съоръжение.
Класация най-най
- Всички язовири в страната съдържат общо 6.8 млрд. куб. метра вода.
- 80 % от този обем е съсредоточен в 48 по-големи и значими съоръжения.
- Около 1 млрд. м3 вода се съдържа в общо около 2600 малки язовири. Те са проблемни, защото трудно се поддържат. Всяка година се обявяват язовирите в предаварийно състояние и те варират около 50 бройки. Вниманието към големите съоръжения обаче е постоянно и там всичко се поддържа в идеален вид.
- Половината от големите язовири са построени двайсетина години след 9 септ. 44 г. По онова време България се нарежда след САЩ и Япония по брой и мащабност на такива съоръжения.
Всичко около българските язовири е ТОП. Те представляват своеобразна книга на българските рекорди. Жалко, че по свойствения си начин омаловажаваме всичко наше и не го ценим.
Ето една кратка класация на най-най обектите, без претенции за представителност.
- Най-грандиозният язовир у нас – Искър, до София. В него се събират 675 млн.м3 вода. 20-километрова дължина, 5-километрова ширина, наистина впечатляващо съоръжение. Построява се само за 6 г. Той осигурява вода на столицата и много селища в този район.
- Най-дълго строеният язовир у нас – Огоста, до Монтана. В него се събират 540 млн.м3 вода, по което се нарежда на второ място след Искър. Оползотворява водите на три реки. Строежът продължава 2 десетилетия. Изселени и потопени са 2 села, едното – родното на Радичков.
- Най-висока язовирна стена у нас – Въча, в Родопите. Някога е носил името на партизаните от отряда на Антон Иванов. Стената му е рекордно висока – 144.5 м. Тя е наполовина на най-високата язовирна стена в света – доскоро Нурек, Таджикистан, 300 м. Но въпреки това се нарежда сред най-високите съоръжения в световен мащаб. Дължината на съоръжението е 10 км. Част от каскадата Доспат – Въча.
Язовирът на китайската хидроелектростанция Цзинпин-1 към момента е вписан от Гинес като най-висок в света – равен с Айфеловата кула. Стената е 305 м. висока, 569 м. дълга и съдържа 5 млн.м3 бетон - Язовир на най-висока надморска височина – Белмекен в Източна Рила. Изграден на 1923 м по Сестимската река, той е включен в каскадата Белмекен – Чаира. Признат е за най-високото съоръжение с насипна стена на Балканите. Истински рекордьор е по критерия за най-високопланинско хранилище. Рекордьорът сред по-малките язовири е Калин с 2394 м.
- Най-мащабен хидроенергиен комплекс – Доспат в Родопите. Заедно с Въча образуват мащабна водно-електрическа каскада. Самият язовир никак не отстъпва на Въча и е сред най-големите. Събира 450 млн.м3 вода. Широчината му е едва 1 км, но дължината е 19 км. Доста високопланински – на 1200 м. над морето.
- Язовир над града – Кърджали. Това е един от четирите язовира у нас с над 100-метрова стена. Но той е впечатляващ с друго – малко съоръжения по света са надвиснали така непосредствено над голямо населено място. Този язовир буквално се е надвесил над град Кърджали.
- Най-дългият язовир – Ивайловград на Арда. Дълъг е впечатляващите 36 км. Басейнът се простира върху три общини. Има 64 км брегова ивица. Прекрасен е за риболов и водни спортове.
- Най-дълга язовирна обиколка – Тича до Велики Преслав. Обиколката на водния басейн е над 100 км, с което той става безспорен рекордьор в страната ни.
- Блато, превърнато в язовир – Батак в Западните Родопи. На мястото е имало обширно блато. Сега там се разполага мащабно съоръжение с 9-километрова дължина и 34 м. дълбочина. Вместо блато – курорти. Тук са Цигов чарк и Дъното.
- Най-красив язовир – Жребчево, на Тунджа. Площта му е 25 км2, по обем е четвърти в страната. Но ще го обявим за НАЙ в друга категория – красота на природата. Той впечатлява с местоположението си в подножието на планината и с множеството ръкави, които чертаят живописни гледки.
- Най-богата фауна – Студен кладенец до Кърджали. Площта му е не малка – 27 км2, по обем е втори в страната. Тук го класираме по видово разнообразие. Във водите му живеят най-много видове риба, а в естествения каньон Шейтана и по бреговете могат да се наблюдават елени и муфлони.
- Най-много изселени жители – Огоста, Монтана. Втори път влиза в класацията този мащабен строеж, този път по брой завирени площи и населени места. Селата Калиманица и Живовци остават на дъното.
- Строеж с най-много жертви – Александър Стамболийски до Сухиндол и Севлиево. Построен от бригадири през 1954 г. По време на строежа загиват над 100 души от злополуки. Завирява се с. Бара. Проектът на язовира е отпреди II св. война. Интересен е с каменната зидария на стената, много рядка – със стоманобетонен екран и 300-метрова корона.
- Първият български язовир – Калин от групата Рила. Той е малко съоръжение, с което са свързани два рекорда. Построен е най-високо в планината – на 2394 м височина и второ, свързан е с вертикална шахта с друг язовир. Образуват се скачени съдове с Карагьол.
- Ремонт на язовирна стена без източване – Студена. Заемат се строители, които имат опит с Панамския канал. Ремонтът е скъп и рисков, но бърз и си струва, защото язовирът осигурява водата на стотици хиляди души население.
ВИДЕО: най-красиви язовири в Родопите