• Начало
  • Здраве и билки
  • Личности
Денят
хапчета за отслабване
  • Начало
  • Здраве и билки
  • Личности
Без резултат
Виж всички резултати
  • Начало
  • Здраве и билки
  • Личности
Без резултат
Виж всички резултати
Денят
Без резултат
Виж всички резултати
Начало Без категория

ТОП 15 на най-впечатляващите язовири в България

от Радост Ангелова
19.06.2020
в Без категория
0 0
0
0
СПОДЕЛЯНИЯ
116
ПРЕГЛЕЖДАНИЯ
Share on FacebookShare on Twitter

В средата на 20 в. България е в ТОП 3 на света по строителство на мащабни хидротехнически съоръжения. Изпреварват ни само САЩ и Япония. Днес имаме над 3000 язовира, някои от които са впечатляващи рекордьори в различни области – по големина, обем, красота на природата, риба и др. критерии

Съдържание:

  • Малко статистика
  • Малко история
  • И съпротива…
  • Язовирите в България
  • Класация най-най

Язовирите са хидротехнически съоръжения, чрез които човекът контролира водното течение на реките и използва капацитета им в максимална степен. Водата се впряга за напояване, питейни нужди и производство на енергия. Хиляди кубици вода на едно място е вълнуваща гледка. Затова язовирите са и туристически обекти. Хората обичат да правят плаж край тях, да ловят риба и да се разхождат с лодки.

Ads

Малко статистика

В България има над 3000 съоръжения. Около ¼ от тях са впечатляващо мащабни. Всички язовири се контролират. Авариите в такива съоръжения нанасят огромни щети. Има риск от потапяне на селища и причиняване на смъртта на хора и животни.

Една от най-тежките катастрофи с язовири в света се случва през 1975 г. в Китай. След един тайфун и поради допуснати човешки грешки се разбива Банцяо на река Жухъ, окръг Чжумадян. Непосредствените жертви са 26 хил. души. Но по-късно от глад и епидемии загиват от 170 до 230 хил. души.

Малко история

Човекът започва да строи язовири преди хилядолетия. За такива съоръжения има данни от персите и арабите няколко века преди н.е. Най-древният язовир е датиран на 3000 г. преди н.е. Разполага се на 100 км от столицата на Йордания. Представлявал е каменна стена с височина 4.5 м. и дебелина 1 м.

2800 – 2600 г. преди нашата ера на 25 км от Кайро е построен язовир с дължина 102 м., но той скоро е разрушен от порои. В средата на III в. е построена система от язовири в Индия, Дхолавир.- Римляните са строили разнообразни язовири като водохранилища за сухите периоди. Най-високият е достигал 50 м. височина и е разрушен през 1305 г.

И съпротива…

От 1998 г. в десетки страни по света се предприемат инициативи срещу язовирите. Идеята е защита на реките, водата и живота. Активисти срещу язовирите вече имат реални резултати – в САЩ са демонтирани две 60-метрови язовирни съоръжения, а в Швеция е приет закон, който забранява строежа на стени над 50 м. във височина.

ВИДЕО: и малко красота…

Язовирите в България

Всички водни съоръжения у нас са построени в рамките на около 30 г. – през социалистическия период, с доста голям дял труд на бригадири и студенти. Еpicenter.bg твърди, че сме единствената държава, която е изградила целия този сектор със собствен ресурс като средства, проектиране и изпълнение. Включително с водно-електрическите централи към тях.

Всички реки със стопанско значение у  нас са поставени под контрол. Изградена е и система за наблюдение на язовирите и проверка на тяхната техническа изправност. На най-ниско ниво това се осъществява от комисии с участието на „Гражданска защита“. Ако у нас има 3000 язовира, то всеки ден от годината трябва да бъдат посетени и проверени за изправност 10 от тях. Сериозна задача, но факт, че до днес не е допуснато голямо бедствие, свързано с неизправно съоръжение.

Класация най-най

  • Всички язовири в страната съдържат общо 6.8 млрд. куб. метра вода.
  • 80 % от този обем е съсредоточен в 48 по-големи и значими съоръжения.
  • Около 1 млрд. м3 вода се съдържа в общо около 2600 малки язовири. Те са проблемни, защото трудно се поддържат. Всяка година се обявяват язовирите в предаварийно състояние и те варират около 50 бройки. Вниманието към големите съоръжения обаче е постоянно и там всичко се поддържа в идеален вид.
  • Половината от големите язовири са построени двайсетина години след 9 септ. 44 г. По онова време България се нарежда след САЩ и Япония по брой и мащабност на такива съоръжения.

Всичко около българските язовири е ТОП. Те представляват своеобразна книга на българските рекорди. Жалко, че по свойствения си начин омаловажаваме всичко наше и не го ценим.

Ето една кратка класация на най-най обектите, без претенции за представителност.

  1. Най-грандиозният язовир у нас – Искър, до София. В него се събират 675 млн.м3 вода. 20-километрова дължина, 5-километрова ширина, наистина впечатляващо съоръжение. Построява се само за 6 г. Той осигурява вода на столицата и много селища в този район.
  2. Най-дълго строеният язовир у нас – Огоста, до Монтана. В него се събират 540 млн.м3 вода, по което се нарежда на второ място след Искър. Оползотворява водите на три реки. Строежът продължава 2 десетилетия. Изселени и потопени са 2 села, едното – родното на Радичков.
  3. Най-висока язовирна стена у нас – Въча, в Родопите. Някога е носил името на партизаните от отряда на Антон Иванов. Стената му е рекордно висока – 144.5 м. Тя е наполовина на най-високата язовирна стена в света – доскоро Нурек, Таджикистан, 300 м. Но въпреки това се нарежда сред най-високите съоръжения в световен мащаб. Дължината на съоръжението е 10 км. Част от каскадата Доспат – Въча.

    Язовири в България
    Язовирът на китайската хидроелектростанция Цзинпин-1 към момента е вписан от Гинес като най-висок в света – равен с Айфеловата кула. Стената е 305 м. висока, 569 м. дълга и съдържа 5 млн.м3 бетон
  4. Язовир на най-висока надморска височина – Белмекен в Източна Рила. Изграден на 1923 м по Сестимската река, той е включен в каскадата Белмекен – Чаира. Признат е за най-високото съоръжение с насипна стена на Балканите. Истински рекордьор е по критерия за най-високопланинско хранилище. Рекордьорът сред по-малките язовири е Калин с 2394 м.
  5. Най-мащабен хидроенергиен комплекс – Доспат в Родопите. Заедно с Въча образуват мащабна водно-електрическа каскада. Самият язовир никак не отстъпва на Въча и е сред най-големите. Събира 450 млн.м3 вода. Широчината му е едва 1 км, но дължината е 19 км. Доста високопланински – на 1200 м. над морето.
  6. Язовир над града – Кърджали. Това е един от четирите язовира у нас с над 100-метрова стена. Но той е впечатляващ с друго – малко съоръжения по света са надвиснали така непосредствено над голямо населено място. Този язовир буквално се е надвесил над град Кърджали.
  7. Най-дългият язовир – Ивайловград на Арда. Дълъг е впечатляващите 36 км. Басейнът се простира върху три общини. Има 64 км брегова ивица. Прекрасен е за риболов и водни спортове.
  8. Най-дълга язовирна обиколка – Тича до Велики Преслав. Обиколката на водния басейн е над 100 км, с което той става безспорен рекордьор в страната ни.
  9. Блато, превърнато в язовир – Батак в Западните Родопи. На мястото е имало обширно блато. Сега там се разполага мащабно съоръжение с 9-километрова дължина и 34 м. дълбочина. Вместо блато – курорти. Тук са Цигов чарк и Дъното.
  10. Най-красив язовир – Жребчево, на Тунджа. Площта му е 25 км2, по обем е четвърти в страната. Но ще го обявим за НАЙ в друга категория – красота на природата. Той впечатлява с местоположението си в подножието на планината и с множеството ръкави, които чертаят живописни гледки.
  11. Най-богата фауна – Студен кладенец до Кърджали. Площта му е не малка – 27 км2, по обем е втори в страната. Тук го класираме по видово разнообразие. Във водите му живеят най-много видове риба, а в естествения каньон Шейтана и по бреговете могат да се наблюдават елени и муфлони.
  12. Най-много изселени жители – Огоста, Монтана. Втори път влиза в класацията този мащабен строеж, този път по брой завирени площи и населени места. Селата Калиманица и Живовци остават на дъното.
  13. Строеж с най-много жертви – Александър Стамболийски до Сухиндол и Севлиево. Построен от бригадири през 1954 г. По време на строежа загиват над 100 души от злополуки. Завирява се с. Бара. Проектът на язовира е отпреди II св. война. Интересен е с каменната зидария на стената, много рядка – със стоманобетонен екран и 300-метрова корона.
  14. Първият български язовир – Калин от групата Рила. Той е малко съоръжение, с което са свързани два рекорда. Построен е най-високо в планината – на 2394 м височина и второ, свързан е с вертикална шахта с друг язовир. Образуват се скачени съдове с Карагьол.
  15. Ремонт на язовирна стена без източване – Студена. Заемат се строители, които имат опит с Панамския канал. Ремонтът е скъп и рисков, но бърз и си струва, защото язовирът осигурява водата на стотици хиляди души население.

ВИДЕО: най-красиви язовири в Родопите

Гласувайте за тази публикация!
[Всичко гласували: 2 Средно: 2.5]

Присъединете се към интересната и важна група "Румен Радев - спасителят на България" ТУК =====>Румен Радев, група Спасителят на България! В нея ще виждате най-интересните новини от деня и ще имате поглед върху това, което се случва в действителност! Споделете, за да достигне това до повече съмишленици!

Етикети: Язовири в България
Предишна публикация

Китайците вече не се задоволяват с гарнитурата. Икономическа експанзия в ход

Следваща публикация

Котка качи бебетата си на 7 етаж и ги връчи на непозната жена

Радост Ангелова

Следваща публикация
Котка

Котка качи бебетата си на 7 етаж и ги връчи на непозната жена

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

ПОПУЛЯРНИ ТЕМИ

  • Гъбички в устата, 09 гърлото, езика, кандида албиканс

    Какво да правим при гъбички в устата, по езика и в гърлото. Кандида албиканс

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Как да използваме Антифлегмин, конско мазило. Мнения, състав

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Джинджифил, мед и лимон: всички варианти и добавки. Таблица по диагнози

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Вадене на мъдрец. Цена на операция (екстракция). Опасности

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Колко време се пие Саменто? Мнения, противопоказания на котешки нокът

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Популярни
  • Коментари
  • Последни
Гъбички в устата, 09 гърлото, езика, кандида албиканс

Какво да правим при гъбички в устата, по езика и в гърлото. Кандида албиканс

03.07.2020
Конско мазило антифлегмин 01

Как да използваме Антифлегмин, конско мазило. Мнения, състав

10.11.2020
Джинджифил, мед и лимон: всички в и добавки. Таблица по диагнози

Джинджифил, мед и лимон: всички варианти и добавки. Таблица по диагнози

14.09.2020
Вадене на мъдрец - 01

Вадене на мъдрец. Цена на операция (екстракция). Опасности

23.06.2020
Кирил Маричков

Кой е Кирил Маричков – непознати факти за биография, съпруга, деца и една катастрофа!

29
Магърдич, Маги Халваджиян

Богатствата на Маги Халваджиян – жена, семейство, професия… (всичко за него тук)

28
Кой е Николай Урумов – биография, жена, заигравката му с ГЕРБ

Кой е Николай Урумов – биография, жена, заигравката му с ГЕРБ

9
Бившият посланик на САЩ Джеймс Пардю: Борисов беше дотук, той е пътник!

Бившият посланик на САЩ Джеймс Пардю: Борисов беше дотук, той е пътник!

7
Колко време се пие Саменто? Мнения,, котешки нокът

Колко време се пие Саменто? Мнения, противопоказания на котешки нокът

19.01.2021
Силата на мисълта

Особената енергия, когато някой мисли за теб. Силата на мисълта

11.01.2021
Обезлюдени села без жители

Обезлюдени села, празни къщи и пусти улици: обречени ли са завинаги?

11.01.2021
Магическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020

Пещера Леденика. Хижа, атракции, цени ’2021

05.01.2021
Денят

Последвайте ни

Популярни теми

  • Гъбички в устата, 09 гърлото, езика, кандида албиканс

    Какво да правим при гъбички в устата, по езика и в гърлото. Кандида албиканс

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Как да използваме Антифлегмин, конско мазило. Мнения, състав

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Джинджифил, мед и лимон: всички варианти и добавки. Таблица по диагнози

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Вадене на мъдрец. Цена на операция (екстракция). Опасности

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0
  • Колко време се пие Саменто? Мнения, противопоказания на котешки нокът

    0 споделяния
    Сподели 0 Tweet 0

Последни статии

Колко време се пие Саменто? Мнения,, котешки нокът

Колко време се пие Саменто? Мнения, противопоказания на котешки нокът

19.01.2021
Силата на мисълта

Особената енергия, когато някой мисли за теб. Силата на мисълта

11.01.2021
Обезлюдени села без жители

Обезлюдени села, празни къщи и пусти улици: обречени ли са завинаги?

11.01.2021
Магическите лабиринти на пещерата „Леденика“. Атракции, цени’ 2020

Пещера Леденика. Хижа, атракции, цени ’2021

05.01.2021
Омега 3 - 01

Колко полезни са Омега-3 мастните киселини

16.12.2020
Конско мазило антифлегмин 01

Как да използваме Антифлегмин, конско мазило. Мнения, състав

10.11.2020
  • Политика за поверителност
  • Кои сме ние?
  • Контакт с нас

Авторско право © 2020 Денят. Всички права запазени.

Без резултат
Виж всички резултати
  • Home 1
  • Home 2
  • Home 3
  • Home 4
  • Home 6
  • Демир бозан при световъртеж и шум в ушите
  • Кои сме ние?
  • Контакт с нас
  • Начало
  • Начало
  • Политика за поверителност

Авторско право © 2020 Денят. Всички права запазени.

Welcome Back!

Login to your account below

Forgotten Password?

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

All fields are required. Log In

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Log In
Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри вашето преживяване. Ще приемем, че сте съгласни с това, но можете да се откажете, ако желаете.Настройки на бисквиткитеПРИЕМАМ
Manage consent

Преглед на поверителността

Този уебсайт използва бисквитки, за да подобри Вашето изживяване, докато навигирате през уебсайта. От тях бисквитките, които са категоризирани според необходимостта, се съхраняват във Вашия браузър, тъй като са от съществено значение за работата на основните функционалности на уебсайта. Също така използваме бисквитки на трети страни, които ни помагат да анализираме и разберем как използвате този уебсайт. Тези бисквитки ще се съхраняват във Вашия браузър само с Ваше съгласие. Също така имате възможност да се откажете от тези бисквитки. Но отказването от някои от тези бисквитки може да повлияе на Вашето сърфиране.
Необходими
Винаги е активирано

Необходимите бисквитки са абсолютно необходими за правилното функциониране на уебсайта. Тази категория включва само бисквитки, които осигуряват основни функционалности и функции за сигурност на уебсайта. Тези бисквитки не съхраняват никаква лична информация.

Незадължителни

Всички бисквитки, които може да не са особено необходими за функционирането на уебсайта и се използват специално за събиране на лични данни на потребителя чрез анализи, реклами и друго вградено съдържание, се наричат ненужни бисквитки. Задължително е да се осигури съгласието на потребителя преди пускането на тези бисквитки на вашия уебсайт.